X
جلسه معارفه رایگان
این جلسه به مدت 30 دقیقه بوده و به صورت رایگان می باشد تا شما بتوانید با کوچ خود ارتباط برقرار نمایید همچنین بعد از اتمام این جلسه شما می توانید تعداد جلسات مورد نیاز خود را انتخاب نمایید
رزرو جلسه
مدت هر جلسه یک ساعت بوده و بهتر است در روز های متفاوت باشد پس از انتخاب تمامی جلسات می توانید پرداخت را انجام دهید
ادامه خرید تکمیل سفارش
اخبار و اطلاعیه ها کوچینگ چابک سه شنبه 16 مهر 1398 ساعت 12:21
آیا شما به عنوان کوچ یک تیم کاری در سازمان، به دنبال رشد کسب و کارتان هستید و می­خواهید مهارت های جدید به جعبه ابزار مهارت های خود اضافه کنید تا با شیب بیشتری مسیر ارتقا را طی کنید؟؟ می دانستید که نوآوری به عنوان یک ویژگی و مزیت رقابتی تا سه سال آینده، حداقل یکی از عوامل اصلی رشد شرکت ها و کسب و کارها در همه زمینه هاست؟؟ از اینرو شما نیز به عنوان یک کوچ در حوزه کوچینگ باید مهارت های جدیدی را کسب کرده و نوآوری در حوزه کوچینگ خلق کنید.

آیا شما به عنوان کوچ یک تیم کاری در سازمان، به دنبال رشد کسب و کارتان هستید و می­خواهید مهارت های جدید به جعبه ابزار مهارت های خود اضافه کنید تا با شیب بیشتری مسیر ارتقا را طی کنید؟؟ می دانستید که نوآوری به عنوان یک ویژگی و مزیت رقابتی تا سه سال آینده، حداقل یکی از عوامل اصلی رشد شرکت ها و کسب و کارها در همه زمینه هاست؟؟ از اینرو شما نیز به عنوان یک کوچ در حوزه کوچینگ باید مهارت های جدیدی را کسب کرده و نوآوری در حوزه کوچینگ خلق کنید.

واقعیت این است که باید شما بدانید: " با استفاده از روش چابک، می­توانید امور خود را فرز و مرتب تر انجام دهید."
در دنیای پر سرعت و پیشرفته امروز، نزدیک شدن به زمان اجرای امور و تحویل کارهای در دست می­تواند همه چیز را آشفته و پر از چالش به نظر برساند. از این رو داشتن وضوح در انجام امور الحاقی در زمان مشخص و راه اندازی بی نقض برنامه ها و پیروی از یک متد و روند ارزشمند در کنار یک نقشه مسیر می­تواند مثمر ثمر واقع شود.

در سال 2001 عده از خبرگان در حوزه برنامه نویسی گرد هم آمدند که تلاش کردند در عین یافت ارزشهای مشترک، راهکارهایی را ارائه دهند تا بتوانند نسبت به تغییرات و خواسته های متنوع مشتریان پاسخ دهی سریعی داشته باشند.

این گروه به دنیال روشی بودند که بسیار سریع بوده و محوریت آن، تیم و کار تیمی باشد. بدین صورت متدلوژی چابک شکل گرفت. این بدان معنا نیست که پیش از این چابک وجود نداشت، بلکه در این سال این روش و ارزش های آن مکتوب گردید.

احتمالا در حوزه مهندسی و پروژه، واژه چابک به گوشتان خورده است. متد چابک یک چارچوب و متدلوژی در موضوع مدیریت پروژه است که بر استقاده از تیم های کاری کوچک، کارامد و خودمدیرانه برای ارائه نتایج پروژه ها به روشی انعطاف پذیر و اثربخش مبتنی است.

در واقع چابک یک تکنیک است که از یک رویکرد تکرار شونده با فواصل زمانی مشخص استفاده می­کند و در این فاصله زمانی، اجزایی از امور و کارهای در دست انجام را که قابل تحویل باشند، ارائه می­دهند.

چابک در ابتدا به عنوان راهی برای ساده سازی توسعه نرم افزار به وجود آمد، اگر چه پس از آن سازمان های غیرفنی نیز شروع به پذیرفتن و استفاده از این چارچوب در محیط سازمانی خود نیز کردند.

 

در طول زمان متد چابک ثابت کرده است که برای مدیریت امور گوناگون از جمله بازاریابی و کوچینگ رویکردی مفید و ارزشمند است و می­تواند رویکردی نوین در این عرصه ها به افراد ارائه کند تا در مسیر مطلوبی قدم بردارند.

اکثر سازمان ها برای تکمیل امور از تیم های پروژه ای کارآمد استفاده می­کنند. تیم های کاری، کاری را که باید انجام شود، تخمین مدت زمان انجام آن کار و مدیریت زمان بندی انجام امور را تعیین می­کنند.

در اواسط دهه 1990، چابک در پاسخ به روش های سنتی مدیریت پروژه، که عموما سنگین و دشوار به نظر می­رسیدند، توسعه یافت. چابک، که به تیم های خود مختار وابسته است تا به طور مداوم راه حل های مشتری مدار را پیاده سازی کنند، راه های جایگزین منعطف و عاقلانه ای را ارائه می­دهند.
چابک بودن، در ابتدا با تهیه یک فهرست ویژگی مورد نظر آغاز می­شود که به "یوزر استوری" معروف هستند.                                                  یک یوزر استوری در کوچینگ چابک به صورت زیر می تواند باشد:

                                به عنوان (نقش درخواست کننده)، من (یک ویژگی) را می­خواهم تا (یک مزیت) را ایجاد کنم.

همچنین، به عنوان مثال، در حوزه بازاریابی می­تواند افزودن یک آیکون اینستاگرام یا لینکدین در مقالات و عکس های وبلاگ باشد تا افراد این مطالب را افراد با دیگران در شبکه های مجازی به اشتراک بگذارند و به شناخته شدن محصول یا خدمت مورد ارائه کمک کنند.

چابک بودن را می­توان در دو نقش در تیم کوچینگ توسعه داد: استاد اسکرام (کوچ تیم) و کوچ چابک (مجری و کوچ برای استادهای اسکرام). اسکرام یکی از روش های متدلوژی چابک است که در راه اندازی پروژه های پیچیده که دارای اجزای متعدد و متنوعی هستند، مفید است.

با استفاده از اسکرام، امور به اجزای کوچکتر و قابل مدیریت تر تبدیل شده و به صورت اصولی بر روی هر کدام کارهای مورد نیاز انجام می­شود. از آنجایی که چابک بودن نیازمند خود-رهبری و مدیریت از اعضای تیم است، سازمان ها به کوچ های تیم قوی و با تجربه نیاز دارند تا در مسیر کوچینگ این نقش ها و وظایف قدم بگذراند.

استاد اسکرام در تیم چابک، مسئول موفقیت مسیر کوچینگ خواهد بود، او جلسات را برگزار می­کند، به اعضای تیم رسیدگی می­کند و مراقب است که تیم از مسیر تعیین شده­ی مطلوب انحراف نداشته باشند.

در کوچینگ چابک با واژه اسپرینت sprint روبرو خواهیم بود. اسپرینت به یک دوره زمانی اطلاق می­شود که در آن تعداد مشخصی از یوزر استوری ها بایستی محقق و تکمیل شوند. کوچ با جلسات معین و اصولی، مشخص می­کند که هر اسپرینت شامل کدام یوزر استوری ها شود و چند اسپرینت برای تکمیل فرایند انجام امور نیاز است.

در محیط اسکرام، به مجموعه از یوزر استوری ها که برای یک چرخه اسپرینت نیاز است بک لاگ محصول گفته می­شود که در واقع همان لیست کاری است. برای هر یوزر استوری باید زمان تخمینی انجام کار معین شود و یوزر استوری ها اولویت بندی شوند. بک لاگ محصول موجب شفاف سازی عملکرد کوچ و تیم کوچینگ می­شود.

 

همچنین در متدلوژی چابک با اسکرام روزانه یا جلسات روزانه روبرو هستیم که به جلسات کوتاه و ایستاده ای اطلاق می­شوند که بین افراد درگیر در پروژه، کوچ و تمام ذی نفعان برگزار می­شود.

زمان تقریبی آن حدود 7 الی 15 دقیقه است که توسط کوچ تیم مدیریت می­شود. هدف این جلسات یک گردهمایی کوتاه اما ارزشمند است که صحبت در خصوص دست یافته های روز قبل، کارهای فعلی و موانع موجود در امور روزانه فعلی است. کوچ در این قسمت سعی در حرکت دادن تیم در مسیر مورد نظر و تشخیص موانعی که باعث کند شدن حرکت می­شوند، دارد.

وقتی تمام بخش ها تکمیل شد و امور پایان یافت و به نوعی به انتها رسیدیم، برای اعضای تیم و کوچ این اهمیت دارد تا در خصوص چیزهایی خوبی که در مسیر طی شده، با آن روبرو شده اند و عملکردهای قابل ارتقا صحبت کنند. به این جلسات، جلسه گذشته نگر اطلاق می­شود و مهمترین رویداد برای نتیجه گیری از پروژه کوچینگ فعلی و تصمیم گیری برای پروژه بعدی خواهد بود.

تعداد محدودی از کوچ های تیم های حرفه ای از متدلوژی چابک فقط شنیده اند و دنیای چابک در اکثر قسمت ها توسط کوچ های حرفه ای نادیده گرفته شده است. یک زن و شوهر از کوچ های چابک نوآورانانه، کوچ های فنی چابک و استادان اسکرال را در مورد نحوه کوچینگ تیم ها آموزش می­دهند.

در همین زمان، بسیاری از کوچ های با تجربه تیم به دنبال راهی برای ایجاد یک تجارت کوچینگ پایدار هستند. زمان آن فرا رسیده تا این دو موضوع (یعنی کوچینگ و متد چابک) با هم ترکیب و تلفیق شوند.

تیم های پروژه چابک، این توانایی را دارند که به موقع و در زمان تاثیر گذار، ارزش خود را ارائه دهند. در اسکرام، که پر طرفدارترین شاخه و رشته در متد چابک است، تیم کاری چابک، اولویت های کاری لازم را برای این پروژه ایجاد می­کند و بخش های قابل استفاده آن کار را در تکرارهای دو تا چهار هفته ای انجام می­دهد.

هر تکرار شامل مجموعه ای از روش ها و رویکردهای مفید می­شود که تیم را قادر می­سازد تا مشتری را در این فرایند درگیر کند و آن را به طور مدوام بهبود دهند. تیم های چابک با نوسانات بازار می­توانند به راحتی و با انعطاف بالا تغییر جهت دهند.

فرآورده ها و ارزش های جانبی روش چابک، شامل افزایش انگیزه و رضایت کارمندان تیم چابک است. کارمندان در تیم های چابک با مدیریت خوب مهارت های ارزشمند را به افرادی که در آینده به تیم چابک ملحق خواهند شد، می­آموزند. این فرایند به نوعی مدیریت دانش در تیم محسوب می­شود که در آن دانش ضمنی هر فرد به دانش آشکار تبدیل شده و طی ملحق شدن کارمندان جدید، دانش مورد نیاز را به آنها آموزش می­دهند.

اگر چه چابک سازی روشی ساده و روان به نظر می­رسد، ولی اجرای آن بدون کمک تیم کوچ و کوچ های آگاه به شدت امری سخت و دشوار خواهد بود. چابک یک عزیمت و جهش چشمگیر و با ارزش برای رویکردهای تیم آشنا است و دارای یک منحنی تغییرات با روندهای تغییر زیادی است. با این وجود انتظار می­رود که تیم کوچینگ این تغییر را بر عهده گیرد، چابک را بیاموزد و بهره وری و کارایی را به صورت همزمان افزایش دهد.

کوچ تیم برای سازگاری و انعطاف در مقابل تغییرات از خود مدیریتی گروه های کوچک در تیم حمایت می­کند چرا که اعضای تیم می­توانند این روش را به خوبی یاد بگیرند.


 برای کوچهای باتجربه در تیم ها که می­خواهند متد چابک را کشف کرده و آن را به کار گیرند، برخی از برنامه های آموزشی وجود دارد که اصول اولیه متدلوژی چابک را از دیدگاه یک کوچ حرفه ای آموزش می­دهند.

هنگامی که یک کوچ اصول اولیه و پایه ای در متد چابک را درک کرد، می­تواند با بر عهده گرفتن نقش استاد اسکرام، یادگیری خود را به صورت عملی پیاده سازی کند. این تجربه در دنیای واقعی می­تواند پایه و اساس یک فرایند کوچینگ تیم را بر اساس اصول و چارچوب متدلوژی چابک پایه گذاری کند.

اگرچه متد چابک در ابتدا برای ساده سازی پروژه های توسعه نرم افزار طراحی شده بود، اما به مرور سازمان ها در می­یابند که آنها به چیزی ورای استادان اسکرام که آموزش های لازم و فنی را دیده اند، نیاز دارند.

آنها به کسانی نیاز داشتند که درک کنند یک تیم را چگونه توانمند سازند تا ضمن تطبیق با روش های چابک، به صورت کارا و اثر بخش به سمت بهبود و رشد حرکت کنند. این یک فرصت قابل توجه برای کوچ های با تجربه تیم ها و علاقه مند به تمرینات متدلوژی چابک است.

اگر چه سازمانها در بخش فناوری هنوز اکثریت جامعه کاربری چابک را تشکیل می­دهند، اما این متدلوژی خارج از دنیای فناوری است. برای کوچ های حرفه ای دارای آموزش های متدلوژی چابک، هر سازمانی که از تیم های پروژه برای انجام کارهای خود استفاده می­کند، یک مشتری بالقوه به شمار می­روند.

خدمات و سرویس هایی که یک کوچ حرفه ای با آموزش های دریافتی مربوط به متدلوژی چابک، بعنوان کوچینگ چابک، می­تواند به سازمان ها ارائه دهد شامل موارد زیر خواهد بود:

 
 • تدوین برنامه های اجرایی چابک
 • آموزش و کوچینگ استادان اسکرام
 • کوچینگ تیم های چابک
 • تدوین و مدیریت برنامه های کوچینگ سازمانی در خدمت ایجاد فرهنگ کوچینگ سازگار با متدلوژی چابک
 • استفاده از تکنیک های چابک و کوچینگ تیم برای کوچینگ تیم های رهبری
 
 
چابک یک متد اثبات شده است که یک مهارت با ارزش را به جعبه ابزار کوچ تیم اضافه می­کند و موجب یک مزیت رقابتی برای تیم در بازار خواهد بود.
حال باید این سوال مطرح شود که مراجعین و مشتریان کوچینگ چابک چه کسانی می­توانند باشد و به نوعی چه کسانی می­توانند از کوچینگ چابک برای ارتقای توانمندی های فردی و سازمانی استفاده کنند. تعدادی از این گروه ها و مشتریان بالقوه در زیر آمده است:
 • تیم هایی که دیگر نمی­خواهند در کار تیمی نا اطمینانی، عدم شفافیت و عدم تهعد پذیری، که باعث شکست در امور می­شود، باشد.
 • تیم هایی که نیازمند فرهنگ جدید کار تیمی هستند.
 • تیم هایی که به اعضای تیم و کارمندان شاد و خلاق نیاز دارند تا بتوانند با ارائه خدمات و محصولات ارزشمند، مشتریان خود را راضی و خشنود نگه دارند و آنها را به مشتریان وفادار تبدیل کنند.
 • شرکت هایی که کیفیت فعلی محصولاتشات آنها را آزار داده و یا از تاخیر در ارائه محصولات خسته شده اند و به دنبال ارتقای آنها هستند.
 • مدیرانی که به دنبال بالا بردن بهره وری فردی کارمندان خود هستند.
 • فرایندهایی که در آن تغییر ممکن نیست و به نوعی پاسخگوی تغییرات نیستند.
برای ایجاد یک تغییر و تبدیل یک تغییر به فعالیت باید چه کارهایی را انجام داد؟
 
 • آگاهی و علم در خصوص نیاز به تغییر را در تیم ایجاد کرد.
 • میل و انگیزه را در فرد یا سازمان برای همراهی در تغییر ایجاد کرد.
 • دانش لازم برای چگونگی تغییر و تعیین مسیر را ارائه داد.
 • تغییر را اجرا کرد و آن را به فعالیت تبدیل کرد.
 • به تغییر تکیه کردن و آن را در فرهنگ فعلی جا داد.

منبع:   تعداد بازدید : 766 نوشته شده توسط: محدثه ابراهیمی عرفانی

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
انیمیشن کوتاه لیلی - lili short animation جمعه 8 فروردین 1399 ساعت 18:8
کوچینگ به زبان ساده چهار شنبه 18 دی 1398 ساعت 11:21
مسیری به سوی همسو کردن دیگران چهار شنبه 18 دی 1398 ساعت 11:20
سه فن مهم در سازگاری و رفتار با مردم چهار شنبه 18 دی 1398 ساعت 11:18
شش راه جلب محبت دیگران چهار شنبه 18 دی 1398 ساعت 11:17
کوچینگ و روانشناسی مثبت گرا چهار شنبه 18 دی 1398 ساعت 11:13
کوچینگ در زندگی مشترک شنبه 18 آبان 1398 ساعت 13:1
برای کوچ ها چهار شنبه 17 مهر 1398 ساعت 11:21
پربازدید ترین ها
چگونه یک مدیر در نقش کوچ ظاهر می شود؟ دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 ساعت 6:40
کوچینگ به زبان ساده چهار شنبه 18 دی 1398 ساعت 11:21
کوچینگ دیگر به چه کار می آید!!! دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 ساعت 6:39
کوچینگ چابک سه شنبه 16 مهر 1398 ساعت 12:21
کوچینگ ثروت دوشنبه 15 مهر 1398 ساعت 10:58
نقش کوچینگ در مدیریت دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 ساعت 6:39
کوچینگ چیست ومنتور کیست؟ سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 ساعت 11:17
سه فن مهم در سازگاری و رفتار با مردم چهار شنبه 18 دی 1398 ساعت 11:18
footer logo

با عنایات حضرت حق و از سال 94 ، فعالیت تیم مرکز آموزش کوچینگ ایران تحت عنوان “کوچینگ دانش بنیان” آغاز گردید. در طول این مدت تیم حرفه ای در جهت بومی سازی این دانش شکل گرفت و فعالیت های زیادی انجام شد. در سال 96 این مرکز فعالیت خود را... ادامه مطلب

در صورت داشتن هر گونه سئوال ، انتقاد و پیشنهاد کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند. با ما تماس بگیرید.
آدرس : مشهد - خیابان احمد آباد - راهنمایی 20/1 - پ 28 ساختمان آرمان واحد 6
دفتر مرکزی : 38469020-051
واحد ثبت نام : 9020 017 0919
واحد جلسات : 747 8000 0919
واحد روابط عمومی : 68 600 70 0919
واحد آموزش : 6540 890 0919

logo-samandehi
طراحی پوسته گرافیکی توسط امید عطایی | پیاده سازی و توسعه پورتال توسط شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق
اینستاگرام فراکوچ
ارتباط با واحد ثبت نام
گزارش خرابی
دانلود پکیج رایگان
دوره های آموزش کوچینگ
اشتراک لینک صفحه